Veselīgs dzīvesveids

Jau no seniem laikiem cilvēce ir zinājusi, ka par savu veselību ir jārūpējas. To apliecina arī sengrieķu teiciens „Veselā miesā – vesels gars”. Ko īsti nozīmē jēdziens – veselīgs dzīvesveids? Protams, katram no mums ir sava izpratne un viedoklis par to. Taču zinātne ir pierādījusi, ka cilvēka veselības pamatu veido trīs galvenie faktori, fiziskās aktivitātes, sabalansēts uzturs un iekšējā harmonija.

Kustība ir dzīvība!

Fiziskās aktivitātes attīsta un uzlabo visus organismā notiekošos procesus, visu iekšējo sistēmu darbību. Muskuļu sistēmu, iekšējos orgānus, limfas un asinsrites sistēmas, maņu orgānus, un daudzus citus procesus. Izdala hormonus, kuri spēj mazināt stresu un nemiera sajūtu. Atliek vien izvēlēties tīkamāko veidu un virzienu. Garas pastaigas, skriešana, riteņbraukšana, sporta zāles, ūdens aktivitātes, arī dejošana. Viss, kur notiek aktīva darbība un ķermeņa kustība. Milzum daudz iespēju kā dažādot savu ikdienas dzīves ritmu ar aktīvu atpūtu. Svarīgi, lai fiziskās aktivitātes sniegtu prieku. Vēlams atrast sev piemērotu treniņu režīmu, laiku, intensitāti. Pārāk liela fiziskā slodze dos pilnīgi pretēju efektu. Organismā sāksies stress un enerģijas taupīšanas režīms.

Tu esi tas, ko tu ēd!

Sabalansēts uzturs ir ļoti nozīmīgs, lai justos labi ne tikai fiziski, bet arī garīgi. Mūsdienu straujajā dzīves ritmā, lielākoties tieši dzīvesveids nosaka mūsu ēšanas paradumus. Tieši nepareizs uzturs arvien biežāk kļūst par cēloni dažādām saslimšanām. Kā viena no visizplatītākajām, tiek minēta aptaukošanās un liekā svara problēma, taču neatpaliek arī gastroenteroloģiskās saslimšanas. Ar tām sastopas gan pieaugušie, gan pusaudži, un pēdējos gados arvien vairāk bērnu pavisam agrīnā vecumā. Aptaukošanās būtiski palielina riskus saskarties ar sirds un asinsvadu slimībām, tāpat augsta asinsspiediena, diabēta, žultspūšļa saslimšanām un nierakmeņu, podagras, dažādām vēža formām un elpošanas problēmām. Taču arī otra galējība, nepietiekams uzturvielu un uzņemto kaloriju daudzums var būt bīstams organismam. Pastāv tūkstošiem un vairāk dažādas teorijas, jau izstrādāti diētu plāni, attīrīšanās kūres un citas metodes kā samazināt lieko svaru. Pat reiz tik ļoti populārie kulta virzieni, tādi kā veģetārisms, vegānisms, slavenā Dikāna „supermetode”, Keto un Paleo diētas, un daudzi citi. Visam minētajam ir viena kopīga tendence – atteikums no vienas vai vairākām pārtikas produktu grupām. Tieši pilnīgs atteikums. Bet vai tā tiešām ir veselīga un sabalansēta uztura atslēga? Veselīga uztura pamatā ir balanss un mēra izjūta. Cilvēkam ir jāuzņem visas uzturvielas. Ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki, šķiedrvielām bagāti produkti, arī cukurs nelielās devās ir nepieciešams, tāpat nedrīkst aizmirst arī par vitamīniem un minerālvielām. Un, protams, viens no svarīgākajiem – ūdens.

Miers sākas ar Tevi pašu!

Stress ir mūsdienu cilvēka lielākais ienaidnieks. Protams, liela ietekme ir apkārtējai videi, dzīves apstākļiem, sabiedrībai, kurā atrodamies. Taču, viss sākas ar mums pašiem. Ja spējam rast iekšējo mieru, tad arī ārējais stress mūs skar krietni mazāk. Veselīgs dzīvesveids ietver arī pareizu izpratni, spēju prast sakārtot prātu, būt līdzsvarā un harmonijā ar sevi. ‘Tā ir pareiza sapratne par atpūtu, par darbu, par attiecībām ar līdzcilvēkiem, par mūsu dzīves vērtībām. Pašiem ir jāatrod ceļš uz veselo saprātu un pamatvērtībām. Jo materiālās lietas, vienmēr būs otršķirīgas, pirmā paliek dvēsele.

Miegs – viena no galvenām cilvēka nepieciešamībām!

Viens no galvenajiem labas veselības pamatiem ir miegs un tā pietiekams daudzums. Katram cilvēkam ir individuāls diennakts režīms un bioloģiskais ritms. Taču ikviena cilvēka organisms atjaunojas miegā, tāpat sakārtojas visas iekšējās sistēmas, tai skaitā nervu sistēma, kas atbild arī par cilvēka emocionālo stāvokli. Nereti, tieši emociju vadīti, mēs sasniedzam savus mērķus, iekarojam virsotnes. Tieši tāpat absolūti pretēji – krītam un padodamies. Metodes sevis izzināšanai un sapratnei, ir daudz un tik dažādas. Jāmeklē sev piemērotākā, un šeit mums var palīdzēt intuīcija, mūsu izjūtas un ieklausīšanās tajās. Apkārt ir plašas izvēles iespējas un daudzveidība. Joga – iekļauj gan fiziskās formas, gan prāta attīstību pavisam jaunā, neierastā interpretācijā un sajūtās. Tāpat palīdz nodošanās savam hobijam vai jauna rašana, mākslinieciska izpaušanās, dažādas meditācijas.

Veselīgs dzīvesveids ir mūsu sapratne par mums pašiem! Saprātīga domāšana par organisma vajadzībām un vēlmēm. Līdzsvars un mēra izjūta – ir mūsu harmoniskās  dzīves pamats!

×