Tematiskā nodarbība.
“Aromterapija endokrīnās sistēmas problēmām”

Nodarbības datums: 24.janvārī

Endokrīno sistēmu veido endokrīno dziedzeru un šūnu grupu kombinācija, kas izkaisīta dažādos orgānos un audos. Endokrīnie dziedzeri sintezē un izdala asinīs ļoti aktīvas bioloģiskās vielas – hormonus (no grieķu hormon: es iedarbinu), tiem ir stimulējoša vai nomācoša ietekme uz ķermeņa funkcijām: vielmaiņu un enerģiju, augšanu un attīstību, reproduktīvajām funkcijām un pielāgošanos dzīves apstākļiem. Endokrīno dziedzeru funkcija ir nervu sistēmas kontrolē.

Endokrīnā sistēma ir sadalīta uz: dziedzeru un difūzā. Dziedzeru – tas ir tad, kad endokrīnie dziedzeri ir “izkaisīti” pa visu ķermeni. Difūzās – tās jau ir endokrīnās šūnas, kas arī ir “izkaisītas” pa visu ķermeni. Endokrīnās šūnas “dalās” ar ķermeņa hormoniem – dziedzeru peptīdiem.

Endokrīnā sistēma sastāv no endokrīnajiem dziedzeriem: hipofīzes, vairogdziedzera, epitēlijķermenīšu, aizkuņģa dziedzera, virsnieru dziedzeru, dzimumorgānu. Šie dziedzeri izdala hormonus – vielmaiņas, augšanas un ķermeņa seksuālās attīstības regulatorus. Hormonu sekrēcijas regulēšanu veic neirohumorālais ceļš. Fizioloģisko procesu stāvokļa izmaiņas tiek panāktas, nosūtot nervu impulsus no centrālās nervu sistēmas (hipotalāma kodoliem) uz noteiktiem dziedzeriem (hipofīzi). Hipofīzes priekšējās daļas izdalītie hormoni regulē citu dziedzeru – vairogdziedzera, dzimumorgānu, virsnieru dziedzeru – darbību.

Ēterisko eļļu iedarbības mehānisms uz psihoemocionālo sfēru
Ēteriskās eļļas visspēcīgāk ietekmē endokrīno sistēmu. Ožas sistēma ir cieši saistīta ar endokrīno sistēmu, kas ļauj, izmantojot augu aromātus, ietekmēt endokrīno dziedzeru darbību un koriģēt endokrīnās sistēmas funkcionālo aktivitāti. Molekulas, kas veido ēteriskās eļļas, caur ožas orgāniem nonāk tieši ožas smadzenēs un limbiskajā sistēmā, kas ir atbildīga par emocijām. Stresu un emocionālos traucējumus pavada pamatīgas izmaiņas daudzās ķermeņa funkcionālajās sistēmās, un primārās izraisošās izmaiņas notiek limbiskajā sistēmā. Zāļu aromātiem, iedarbojoties caur limbisko sistēmu, ir maiga bioregulējoša iedarbība uz visiem orgāniem. Izmaiņas centrālajā nervu sistēmā ietekmē galveno orgānu un sistēmu stāvokli un funkcijas: elpošanu, gremošanu, asinsriti un vielmaiņu. Turklāt ožas smadzeņu tuvums limbiskajai sistēmai, kas ir atbildīga par emocijām, veicina cilvēka garastāvokļa izmaiņas.

Ietekme uz endokrīno sistēmu
Ēteriskās eļļas var izmantot, lai koriģētu hormonālās sistēmas funkcionālo aktivitāti. Dažām ēterisko eļļu sastāvdaļām ir hormoniem līdzīga struktūra, kas ļauj tām traucēt ķermeņa smalkās psihofiziskās funkcijas. Piemēram, lavandas ēteriskā eļļa ietekmē hormona serotonīna sintēzi, kas nodrošina emocionālo mieru un līdzsvaru, regulē apetīti, miegu, asinsspiedienu, nomierina un harmonizē seksuālo aktivitāti. Ilang ilang un jasmīna ēteriskās eļļas stimulē endorfīnu izdalīšanos, kas savukārt samazina stresa reakcijas attīstību. Piparmētra samazina vairāku katechilamīnu (adrenalīna un norepinefrīna) hormonu daudzumu, tādējādi mazinot neiroemocionālo stresu.

——————————————————————————————-

Pasniedzēja: Janina Vasiļjeva – SPA SKOLAS skolotāja, SPA speciāliste, SPA tehnoloģe, aromterapeite.

——————————————————————————————-

Nodarbības datums: 24.janvārī

Nodarbības laiks: 10.00 – 13.00

Darba valoda- krievu

Seminārs notiek online ZOOM

Mācību maksa: 30,- Eur

SPA SCHOOL studentiem un absolventiem –  īpašā cena – 25,- Eur

——————————————————————————————-

Ierieksējā reģistrācija ir obligāta:

pa tālr. 20400777

vai e-pastu: info@spaschool.lv

 

×